niedziela, 19 maja 2013

Sposób na abonament RTV

Gdzieś w necie jakiś czas temu znalazłem bardzo ciekawe i zarazem sensowne rozwiązanie problemu abonamentu RTV. 
Poniżej podam też mój prywatny sposób, który stosuję u siebie w firmie i myślę ze się spodoba.

"Wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego, który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy.
Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. 
Stworzona TVP SA - jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej.
Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP, która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes - to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały.
Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. 
Reasumując Ci - co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. 
Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. 
Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. 
Pytanie co na to właściciel udziałów - pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo "ciemny" lud jest. 

No, to szykują się dodatkowe wydatki do Skarbu Państwa: 7 grudnia 2011 pobieranie opłaty radiowo-telewizyjnej kwestionuje Komisja Europejska. System finansowania Telewizji Polskiej jest bowiem niezgodny z unijnym prawem (albo reklama albo abonament!).
Komisja Europejska poinformowała, że pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez publiczną Telewizję Polską stoi w sprzeczności z prawem europejskim. 
Oświadczenie takie przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zaznaczyła w nim, że dalsze, nieuzasadnione łamanie przepisów może mieć poważne konsekwencje. 
Do tego stopnia, że KE może nakazać KRRiT zwrot wszystkich środków pozyskanych z abonamentu. Dodam, że prawo unijne jest prawem nadrzędnym nad prawem polskim. 
Jeżeli rząd polski nie dostosuje się do nakazów, będzie można domagać się również odszkodowania za szantaż!
Finansowanie spółek z powszechnych danin jest niedozwoloną pomocą publiczną, niezgodną z prawem polskim i unijnym. 
Poczta Polska nie ma prawa ścigać za nie zapłacony abonament, bo też jest spółką handlową. 
Równie dobrze można by powierzyć te obowiązki sieci Biedronka. 
Poczta Polska nie ma prawa do wystawiania tytułów egzekucyjnych (odkąd przestała być "urzędem pocztowym" stając się Pocztą Polską Spółka Akcyjna). 
Aby ściągnąć "dług" za abonament, musi tak jak każdy podmiot gospodarczy wystąpić do sądu i wykazać, że dług jest wymagalny, a następnie z wyrokiem do komornika. Będziemy Państwu zakładać sprawy w Sądach."

Ciekawe... prawda?

a teraz obiecany sposób :u mnie w firmie stoi telewizor (bez dekodera tv cyfrowej), na którym są odtwarzane reklamy mojej firmy, dodatkowo cały czas gra muzyka z radia internetowego.

Teoretycznie powinienem płacić zarówno abonament, jak i tantiemy do Zaiksu z tytułu publicznego odtwarzania utworów muzycznych.

jednak nie płacę ... a dlaczego?

Po pierwsze wydrukowałem sobie fragment ustawy o abonamencie i zaznaczyłem paragraf, który zwalnia mnie z abonamentu RTV(trzymam go zawsze pod ręką na wypadek kontroli z Poczty Polskiej)Mój telewizor nie jest pełnowartościowym odbiornikiem, gdyż nie umożliwia natychmiastowego dostępu do transmisji telewizyjnej (brak dekodera DVBT) . W tym wypadku jest on wyłącznie monitorem!W przypadku radia - korzystamy wyłącznie z bezpłatnych rozgłośni transmitujących utwory, które nigdy nie zostały zgłoszone w agencjach ochrony praw autorskich (w tym ZAIKS) a ich autorzy zezwalają na bezpłatne słuchanie i publiczne odtwarzanie.

Tak więc suma sumarum ... można nas w tym przypadku co najwyżej pocałować!

pozdrawiam
Tomek Isalski 

1 komentarz:

  1. DZIĘKI ZA INFORMACJE. UWAŻAM TO ZA SENSOWNE.
    POZDRAWIAM DAREK.

    OdpowiedzUsuń